burning cigarette with skull in background


Atsikratyti įpročio rūkyti – iššūkis drąsus ir sudėtingas. Kokių tik priežasčių nesugalvojame tam, kad atidėti sprendimą mesti rūkyti: dabar sudėtingas laikotarpis arba artėja atostogos – nesinori priaugti svorio…Jeigu tvirtai nusprendėte nustoti rūkyti ir norite išlaikyti dabartinį svorį, vadovaukitės šiomis taisyklėmis.

  • I taisyklė: taisome nuodijimo pasekmes

Metęs rūkyti, žmogus per porą savaičių paprastai priauga 2-4 kg. Taip ir turėtų būti – mat rūkydamas žmogus savo organizmą pastoviai nuodijo. Esant chroniškam organizmo nuodijimui, priaugti svorio yra sudėtingiau. Nikotinas apsunkina organizmo maisto įsisavinimą, todėl pusė naudingų maisto medžiagų keliauja tiesiai į „kanalizaciją“. Todėl, nustojus rūkyti, geriausias būdas atstatyti žarnyno darbą – kas antrą dieną gerti 1/3 stiklinės šviežių kopūsto arba bulvių sulčių pusvalandį prieš valgį ( šių sulčių gerti nerekomenduojama esant didesniam žarnyno rūgštingumui).

Taip pat vertėtų pradėti daugiau sportuoti, taip tapsite žvalesni, grakštesni ir mažiau pasiilgsite cigaretės dūmo. Žinoma, nepradėkite nuo alinančių treniruočių – jūsų apnuodyti plaučiai tam nėra gerai pasiruošę. Rinkitės ilgus pasivaikščiojimus parke, žaiskite tenisą, išsimaudykite ežere – šviežias oras išvalys plaučius nuo nikotino nuosėdų.

  • II taisyklė: nepasiduodame skanesniems kvapams

Po poros savaičių be cigaretės dantyse, pradedame jautriau reaguoti į kvapus: praeidami gatvėje pro kavinę alpstame nuo alkio užuosdami šviežiai iškeptų spurgų kvapo, pasiduodame garuojančio kepsnio kvapui… Susidoroti su padidėjusiu apetitu atrodo neįmanoma.

Kaip išvengti pastovaus persivalgymo dėl padidėjusio alkio? Rinkitės maisto produktus, kurių sudėtyje nėra kenksmingų riebalų. Ryte iš anksto apsirūpinkite sauja nesūdytų riešutų, duona su grūdų skaidulomis, džiovintais vaisiais, karčiuoju šokoladu. Toks valgis savo sudėtyje turi vitaminų – antioksidantų, naudingų mineralų ir yra daug naudingesnis nei užkandžiavimas kaloringais pyragaičiais ir bandelėmis.

Kita gudrybė: 5-6 kartus per dieną suvalgykite porciją žalėsių ir daržovių, geriausia – prieš valgį. Tai pripildys skrandį ir aprūpins vitaminais, kalciu ir magniu. O česnakas ir petražolės sumažins trauką tabakui!

  • III taisyklė: kovojame su čiulpimo poreikiu

Ne tik padidėjęs apetitas gadina gyvenimą metus rūkyti, bet ir įprotis pastoviai kažką čiulpti. Kiekvieną kartą, kai ranką tiesite link šaldytuvo, pagalvokite: ar esate išalkę, ar tik jaučiate refleksinį čiulpimo poreikį? Nustojus rūkyti, patartina savo burną nuolat užimti ledinukais, kramtoma guma arba kopūsto lapu. Jeigu mėgstate saulėgrąžas – geriau rinkitės negliaudytas: taip suvartosite mažiau kalorijų ir labiau save užimsite.

  • IV taisyklė: gesiname potraukį saldumynams

Kad ir kaip buvęs rūkorius stengtųsi maitintis „teisingais“ produktais, vis tiek jį stipriai trauks prie saldaus maisto. Paaiškinti tai lengva – jei anksčiau cigaretė padėdavo sumažinti stresą, tai dabar „antistresantais“ tapo saldumynai. Be to, metus rūkyti dažnai jaučiame jėgų sumažėjimą, todėl saldumynai suteikia mums daugiau energijos.

Jeigu jaučiate pastovią trauką saldumynams, valgykite vynuoges, figas, šokoladą, kurio sudėtyje  kakavos yra daugiau nei 70%. 

Rate this post